Nela Anna Perglová – diwali-yoga.cz – je zdravotní sestra, která se vydala cestou zkoumání a pozorování lidského těla a duše a lektorka jógy. S Elixír Active spolupracuje už několik let a zanedlouho odjíždí cvičit na mystickou Srí Lanku. Další zajímavý pobyt připravuje teď Nela s Elixír Active na Mauriciu. Na výletě do exotického prostředí se navíc seznámíte s cvičením, o kterém jste možná ještě neslyšeli – paddleboard yogou. Nejen o ní jsme si s Nelou povídaly…

Kdy se stala jóga Vaší součástí?

Radost z pohybu mě provázela od dětství. Přes různé sporty jsem se dostala postupem času až k milované józe, ve které jsem našla vše a neustále nacházím. Následný úraz kolene mě dovedl k SM systému (cvičení na mobilizaci a stabilizaci páteře), který mi pomohl znovu se postavit na nohy. Díky józe jsem začala vnímat pohyb z jiného úhlu pohledu, a proto jsem vděčná, že mohu vše s radostí sdílet s každým, koho na své cestě potkám.

Co Vám a Vašim svěřencům jóga dává?

Zaměřuji se na správnou funkci pohybového aparátu ze zdravotního i praktického hlediska. Ráda pozoruji a propojuji vliv přístupů založených na sebezkoumání pohybových vzorců a na konceptech přirozeného pohybu v běžném denním životě, ale i u aktivních a vrcholových sportovců. Inspiruji se výše zmíněnými přístupy, jógovou terapií, fyzioterapií, spirální dynamikou, vinjása jógou a čakra jógou. Nyní nastupuji na další učitelský výcvik Jóga jako vědomá cesta… V hodinách jsem tak každý den fascinována nekonečnými možnostmi, které nám lidské tělo i duše nabízí. To vše i díky mým učitelům, kterým bych ráda touto cestou poděkovala, zejména pak Katarině Mikulandové, Lucii Königové a Petře Bzírské.

Teď uděláme malou vsuvku a řekneme si, co to vlastně je paddleboarding…

Paddleboarding je sport, který vznikl na Havaji. Stojíte při něm na stabilním plováku (paddleboardu) a k pohybu po vodní hladině používáte dlouhé pádlo. Paddleboarding zlepšuje rovnováhu, koordinaci, fyzickou kondici a zapojuje rovnoměrně svaly celého těla. Vznik paddleboard yogy je ale trochu zahalen tajemstvím. Neví se totiž, kdo byl tím prvním, kdo na plováku udělal nějakou z jógový asán. Důležité je, že se to rychle ujalo a postupně rozšířilo. A dnes již existuje prkno speciálně upravené pro jógu.

Paddleboard a yoga. Představíte nám toto nezvyklé spojení?

Joga je můj život a paddleboard byla láska na první dotek… (Děkuji Kataríně Mikulandové za první zapůjčení paddleboardu před rokem, kdy to vše začalo.) Jejich spojení je bonus. Se sílou vody je to magické propojení. Výbuchy smíchu, ale i neuvěřitelná koncentrace. Spojení člověka se sebou samým, se svým dechem. Při tomto cvičení není prostor na vnímání myšlenek, které nás někdy při praxi odvádějí z přítomného okamžiku. Pouze TADY A TEĎ… Koncentrace na dech, pozici a Vás samotné, to je paddleboard yoga. Jako bonus procvičíte a podpoříte hluboký stabilizační systém. Na paddleboardu rychle zjistíte, zda danou asánu provádíte správně (správným nastavením a zapojením svalových skupin). Ale výhodou je, že zde můžete spadnout jen do měkkého. Není to báječné?

Paddleboard yoga

Je paddleboard yoga vhodná pro všechny?

Propojení jógy a paddleboardu je zábavné, ale zároveň skvělé na koncentraci, posílení hlubokého stabilizačního systému (HSS) a protažení celého těla. Mezi hlavní výhody cvičení na paddleboardech patří skloubení jógové praxe s balančním posilováním. Zapojíme a posílíme HSS, a tak podpoříme svaly zad a středu těla. A to jistě potřebuje každý z nás.

Paddleboard yoga

Děkuji za rozhovor.

Zaujal Vás tento zatím ne zcela obvyklý druh jógy? Chcete si ho vyzkoušet? Pak vyrazte příští rok na přelomu března a dubna s Nelou na Mauricius. Užijete si dovolenou v exotickém ráji, protáhnete si své tělo a určitě se pobavíte.

Více informací zde.

Vaše Elixírka Radana